Marek Mojsiewicz Marek Mojsiewicz
468
BLOG

Będzie referendum w Polsce ustanowienia dochodu podstawowego

Marek Mojsiewicz Marek Mojsiewicz Prawo Obserwuj temat Obserwuj notkę 2

Dzieci i emeryci też dostają
Pomysł wprowadzenia UBI na terenie całej Unii Europejskiej padł w połowie 2013 r. Podpisy pod postulatem wprowadzenia gwarantowanego dochodu minimalnego na terenie całej Unii Europejskiej zaczęli zbierać lewicowi politycy w ramach Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej. W Polsce twarzą akcji został Ryszard Kalisz. - Na podstawie Traktatu z Lizbony zainicjowane zostało przez naszych współpracowników z Niemiec działanie na rzecz obywatelskiej inicjatywy dla ustanowienia minimalnego dochodu gwarantowanego - tłumaczył. Pytany, ile miałby wynieść w Polsce dochód podstawowy, zaznaczył, że w jego opinii między 1000 a 2000 zł.”...(źródło )(link is external)

 Osoby korzystające z programu dochodu podstawowego w Finlandii twierdzą, że są mniej zestresowane i chętne na szukanie zatrudnienia - czytamy w portalu rt.com. 
Program pilotażowy uruchomiony w Finlandii obejmuje 2 tys. osób, które otrzymują po 560 euro miesięcznie przez 2 lata. Uczestnicy programu nie muszą szukać pracy, ale jeśli ją znajdą, to nadal dostają zasiłek podstawowy i mogą go wydać w dowolny sposób. To inny system niż ogólnie obowiązujący w Finlandii, w którym osoba posiadająca pracę nie może liczyć na wsparcie zasiłkowe. „..(źródło )(link is external)

Bezwarunkowy dochód podstawowy (BDP) – socjalno-polityczny(link is external) model finansów publicznych(link is external) zakładający, że każdy obywatel, niezależnie od swojej sytuacji materialnej, otrzymuje od państwa jednakową, określoną ustawowo, kwotę pieniędzy, za którą nie jest wymagane jakiekolwiek świadczenie wzajemne (płatność transferowa(link is external)). Dochód(link is external) ten, bez innych form zarobku czy pomocy społecznej, zapewniałby możliwość minimum egzystencji. Idea ta ma zapewnić każdemu członkowi społeczeństwa pieniężny udział w całkowitym dochodzie tego społeczeństwa, bez sprawdzania jego potrzeb. Nazwa modelu jest różna w zależności od państwa i okresu powstania:

  • w USA jest znany głównie pod nazwą Basic Income Guarantee (BIG),
  • pilotażowy projekt w Namibii został nazwany Basic Income Grant (BIG),
  • w Związku Radzieckim zwano go гарантированный минимум (Gwarantowane Minimum),
  • w Australii, Wielkiej Brytanii, Kanadzie i Nowej Zelandii w latach 20. XX w. podobne koncepcje nazywano Social Credit(link is external),
  • w krajach niemieckojęzycznych używa się określeń (bedingungsloses) GrundeinkommenSozialdividendeExistenzgeld, oraz, z pewnymi ograniczeniami, Bürgergeld[1](link is external),
  • w 2013 powstała Europejska Inicjatywa Obywatelska na rzecz Bezwarunkowego Dochodu Podstawowego[2](link is external) (Unconditional Basic Income (UBI)).
  • w Polsce ideę bezwarunkowego dochodu podstawowego promują Stowarzyszenie Dom Wszystkich Polska(link is external) i Ryszard Kalisz(link is external)[3](link is external)
  • w Szwajcarii zebrane zostało ponad 100 tysięcy podpisów pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum w sprawie wprowadzenia bezwarunkowego dochodu podstawowego[4](link is external)

Do rozważanych w Niemczech modeli bezwarunkowego dochodu podstawowego należą np. Solidarisches Bürgergeld(link is external) (model Dietera Althausa(link is external) Althaus-Modell), model Ulmera (Ulmer Modell(link is external)) i model Götza Wernera (Götz Werner(link is external)), będący podstawą inicjatywy Unternimm die Zukunft (Weź przyszłość w swoje ręce). W Szwajcarii powstaje inicjatywa dochodu podstawowego(link is external) będąca rodzajem BDP.
Inne spotykane określenia to: premia państwowa, dywidenda narodowa, dywidenda socjalna, wynagrodzenie obywatelskie, dochód obywatelski, grant powszechny, dochód podstawowy[5](link is external).
Obok sił określanych jako lewicowe ideę wspierają również organizacje chrześcijańskie. Np. ideę UBI wsparł Światowy Ruch Chrześcijańskich Pracowników(link is external) (WMCW)[6](link is external). Dochód bezwarunkowy wskazuje się jako sposób rozwiązania problemów wynikających z robotyzacji(link is external) (większość produkcji może być wykonywana przez maszyny)[7](link is external).”...(źródło )(link is external)

Przynajmniej połowa Polaków chciałaby zarabiać 3400 zł na rękę. Finlandia będzie taką kwotę rozdawać obywatelom za darmo. Dokładnie 800 euro. Dostaną wszyscy - nieważne pracują czy nie. Czy Polska też powinna pójść w ślady krajów wprowadzających dochód bezwarunkowy? Eksperci nie są jednomyślni. - Powinniśmy się nad tym zastanowić - mówi prof. Ryszard Szarfenberg z Instytutu Polityki Społecznej. - To szerzenie ciemnoty umysłowej - irytuje się z kolei Andrzej Sadowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha. „...”Idea bezwarunkowego dochodu podstawowego (z ang. UBI) nie jest nowa, w ekonomii pojawiała się już w połowie XX wieku. Jednak jeszcze nigdy żadne państwo nie zdecydowało się na wprowadzenie go w czystej formie.
A ta zakłada, że pieniądze od państwa dostają wszyscy, bez żadnych warunków. Nie na dziecko, nie dla najbiedniejszych, nie dla rodzin wielodzietnych, imigrantów, studentów, cyklistów ani samotnych matek. Dla wszystkich. Wystarczy sam fakt narodzin, żeby mieć prawo do pomocy publicznej. Co ciekawe, mieliby ją otrzymać nie tylko ludzie w wieku produkcyjnym czy pełnoletni. Dostałyby nawet dzieci i emeryci. Czy takie rozwiązanie jest w ogóle realne?
Jak wskazuje prof. Ryszard Szarfenberg z Instytutu Polityki Społecznej, który w swojej pracy zajmuje się właśnie zagadnieniem bezwarunkowego dochodu podstawowego, pomysł próbowano wprowadzić już wielokrotnie, ale nigdzie do końca się to nie udało. Obecnie najbliżej czystej formy jest system funkcjonujący na Alasce. Tam mieszkańcy z utworzonego przez władze funduszu otrzymują po 2 tysiące dolarów miesięcznie. „...”W Szwajcarii 2,5 tysiąca franków
Kolejnym krajem, w którym wpadli na taki pomysł jest Szwajcaria. Obywatele tego kraju mają się w tej sprawie wypowiedzieć 5 czerwca w specjalnie zorganizowanym referendum.”...”Jak podaje tamtejszy portal The Local, każdy Szwajcar miałby według pomysłu zgłoszonego przez tamtejszych naukowców otrzymywać co miesiąc 2500 franków, niezależnie od dochodu, sytuacji materialnej czy rodzinnej. Swoje otrzymałyby również dzieci. Dla niepełnoletnich obywateli przewidziana jest bowiem stawka 625 franków co miesiąc.Pomysłodawcy zaznaczają, że chcą w ten sposób skończyć z powiązaniem pracy i dochodu tak, żeby również bezrobotni mogli mieć zagwarantowane pieniądze na godne życie. Na takie stwierdzenia nie godzi się jednak Andrzej Sadowski. - Dochód zapewnia praca. Jedno i drugie są ze sobą nierozerwalnie związane praktycznie od zawsze - denerwuje się. - Zamiast dawać zasiłki, lepiej zmniejszyć obciążenia pracy i nie zabierać ludziom prawie połowy pensji w formie podatków czy składek.Koszty takiego rozwiązania są szacowane na ponad 200 miliardów franków szwajcarskich. Trzy czwarte miałoby pochodzić z podatków, a reszta - z systemu ubezpieczenia społecznego.”...(źródło )(link is external)
-----
Popiera, popieram, popieram

Mamy słuszne renty, słuszne emerytury,słuszne zasiłki chorobowe , słuszne zasiłki dla bezrobotnych ,słuszne emerytury pomostowe, słuszne zasiłki na dzieci .

Czy fakt, że ktoś nie pracuje ma oznaczać, że nie ma prawa do pieniędzy z budżetu na swoje potrzeby. Przecież nikt przy zdrowych zmysłach w Polsce , absolutnie nikt w Sejmie, Senacie ,ani nawet prezydent nie odważy się stwierdzić, że nikomu, kto nie pracuje nie należą się pieniądze na które pracują inni Polacy.

Że Polak ma prawo tylko do pieniędzy które wypracuje on sam, lub członek jego rodziny.
Jak państwo nie wierzycie, to zadajcie takie pytanie jakiemukolwiek politykowi . Sam nie wiem , czy to dobrze , czy źle. Konstatuje jedynie fakty

Czy fakt ,że ktoś jest silny, zdrowy , młody , pochodzi z bogatej rodziny pozbawia go automatycznie prawa do cudzych pieniędzy. Spytajcie się swoich posłów, to się dowiecie, bo ja odwołując się do swojego chłopskiego rozumu mógłbym udzielić całkowicie błędnej odpowiedzi
Dlaczego w państwie demokratycznym nie przegłosować w referendum, że każdy dostaje obligatoryjni cudze pieniądze. Jakie cudze . Przecież praca Polaków do nich nie należy. Bo jakby nie daj Boże tak było to mogłoby się okazać, że pracujący Polacy ani myślą dzielić się owocami swojej pracy. A tak , kiedy ich prac do nich wcale nie należy , tylko należy do ogółu, któren to ogół może zabrać im pod postacią podatków ile zechce.

Tu się chyba państwo zgodzicie, że wprowadzeni ew konstytucji prawa ,że państwo nie może pod postacią podatku dochodowego, vatu, akcyzy, zusu zabrać maksimum 30 procent wartości pracy było absurdalnie i chore i doprowadziłoby do upadku budżet państwa . Tak być nie może ,że pracujący Polacy mieliby konstytucyjnie zagwarantowane takie prawa.
I nie sądzę, aby państwo mieli jakieś argumenty za takim konstytucyjnym rozwiązaniem. Dlaczego tak uważam. Bo gdyby to było dobre dla Polaków , dla Rzeczpospolitej to przecież któraś partia, od Kukiza pop PiS by na to wpadła
Dlatego nie szukajcie państwo argumentów za tym rozwiązaniem po próżnicy.

Dlatego popieram przyznanie wszystkim Polakom bezwarunkowy dochód podstawowy w wysokości, która się ustali sprawiedliwie w drodze głosowania w referendum.
A teraz podyskutujmy o wysokości tegoż dochodu . Czy to ma być 1 ty, 2 tys, 3 tys, czy 4 tys miesięcznie. Jak państwo myślicie, która kwota jest najwłaściwsza. Która jest godna.
Jeśli ktoś ma rzeczowe, powtarzam rzeczowe argumenty przeciwko przyznaniu publicznych pieniędzy, pieniędzy wypracowanych przez pracujących Polaków, silnemu, zdrowemu , młodemu , bogatemu mężczyźnie to proszę je przedstawić. Tylko jak już raz prosiłem, proszę o rzeczowe, a nie populistyczne, wyssane z palca argumenty.

Mecenat powieści Pas Kuipera http://paskuipera.pl(link is external) ,co mnie cieszy działa. Zgłosiła się firma, której ta idei się spodobała.
Wejdziecie państwo na stronę, to zobaczycie jaka. Istnieje możliwość wydania książki również w wersji papierowej.
Tym z Państwa, którzy napisali jakaś książkę oferuje umieszczenie linku do niej. Bezpłatnie.
Marek Mojsiewicz
film Bezwarunkowy dochód podstawowy. Prof. Ryszard Szarfenberg i Andrzej Dominiczak
film Przewrót ideologiczny - Jurij Bezmienow
Funkcja dodawania komentarzy na stronie powieści Pas Kuipera działa. Jest już kilka wpisów http://paskuipera.pl/fragments.html(link is external)
osoby podzielające moje poglądy , lub po prostu chcące otrzymywać informację o nowych tekstach proszę o kliknięcie „lubię to „ na mojej stronie Facebooka ( link tutaj(link is external)(link is external)  Zapraszam do przeczytania pierwszego rozdziału nowej powieści „ Pas Kuipera” 
Rozdział drugi Rozdział trzeci 
Zapraszam do przeczytania mojej powieści „ Klechda Krakowska „
rozdziały 1
„ Dobre złego początki „ Na końcu którego będzie o boginiKali„ Nienależynerwosolu pić na oko „ rzeźbie NiosącegoŚwiatło Impreza Starskiego „ Tych filmów już się oglądać nie da „ 7. „ Mutant „ „ Anne Vanderbilt „ „ Fenotyp rozszerzony.lamborghini„ 10. „ Spisek w służbach specjalnych „11. Marzenia ministra ołapówkach „ 12. „ Niemierz i kontakt z cybernetyką „  13„ Piękna kobieta zawsze należy do silniejszego „ 14 ” Z ogoloną głowa, przykuty do Jej rydwanu „
Powiadomienia o publikacji kolejnych części mojej powieści . Facebook „ Klechda Krakowska((link is external)(link is external)(link is external)(link is external)(link is external)
Ci z Państwa , którzy chcieliby wesprzeć finansowo moją działalność blogerską mogą to zrobić wpłacając dowolną kwotę w formie darowizny na moje konto bankowe
Nazwa banku Kasa Stefczyka , Marek Mojsiewicz , numer konta 39 7999 9995 0651 6233 3003 000
1

|<a Marek Mojsiewicz lubi Marek Mojsiewicz Utwórz swój znacznik „Lubię to” Reklama w internecie

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka