Marek Mojsiewicz Marek Mojsiewicz
1949
BLOG

Kaczyński Krasnodębski Ziemkiewicz o kondominium niem- ros

Marek Mojsiewicz Marek Mojsiewicz Polityka Obserwuj notkę 5

Kaczyński   Krasnodębski Ziemkiewicz o kondominium niemiecko - rosyjskim
 
Sprawa istnienia Polski jako  kondominium rosyjsko niemieckiego  jest stara i ten narastający problem jest starannie tuszowany, przemilczany przez media . Na bieżąco omawiałem na swoim blogu pojawiające się analizy tego problemu. Pierwszy fragment pochodzi z wywiadu Kaczyńskiego dla Gazety Polskiej. Wywiadu, który zbudował koalicje PSL, Platformy , SLD , tak zwanej „kondominowej”.Kaczyński nareszcie zaczyn wychodzić z cienia swoich ekspertów marketingowych . To w końcu charyzmatyczny przywódca , a nie zielone stringi, które trzeba wcisnąć zdezorientowanemu wyborcy. Nie może być jak Wesoły Bronek „ który w wywiadzie dla francuskiej telewizji „W czasie wizyty w Paryżu polski prezydent-historyk udzielił wywiadu francuskiej telewizji. Ku osłupieniu wielu obserwatorów poparł w nim (!) sprzedaż przez Francję okrętów desantowych „Mistral”... Federacji Rosyjskiej!!! ( źródło )  Po byle jakiej wypranej praktycznie z jakiegokolwiek programu kampanii wyborczej  Kaczyński zaczyna mówić o kluczowych dla Polski sprawach . Pod spodem na prędko zebrane kilka fragmentów dotyczących  zagadnienia Polski jaki kondominium , gospodarki peryferyjnej, społeczeństwa peryferyjnego  autorstwa Staniszkis , Ziemkiewicza, Rokity , Krasnodebskiego, Michalkiewicza , Dudka . No i oczywiście ostatnia wypowiedź Kaczyńskiego .  
      
Fragmenty  
 
Kaczyński „Platforma i jej zaplecze doskonale zdają sobie sprawę, że Polska, która uczci pamięć Lecha Kaczyńskiego nie będzie tą Polską, której oni chcą (...) Tak jak Piłsudski nie mógł być symbolem PRL.Tak samo Lech Kaczyński - przy całej nieporównywalności postaci - nie może być symbolem kondominium rosyjsko-niemieckiego w Polsce" – mówi Kaczyński.”(źródło )
 
Dudek „Nie ulega wszakże wątpliwości, że w zmieniającym się coraz szybciej międzynarodowym układzie sił Polska ma szanse utrzymać dotychczasowy poziom niezależności, tylko grając na wielu fortepianach. Ten euroatlantycki powinien pozostać najważniejszym, ale nie może być jedynym. W przeciwnym razie możemy się w przyszłości stać jedną z ofiar nowej architektury europejskiej, której tworzenie zaproponował ostatnio „wielkim narodom” Władimir Putin.: .. Dlatego Ziemkiewicz ma sporo racji, kreśląc wizję coraz silniejszego uzależnienia Polski od zachodniego sąsiada….Po wtóre wspomniany proces mógłby ulec zahamowaniu, gdyby udało nam się znaleźć partnera skłonnego bodaj częściowo zrównoważyć wpływy niemieckie, a zwłaszcza upiorną wizję powtórki z historii, czyli Polski jako swoistego kondominium Berlina i Moskwy” ( źródło )
 
Ziemkiewicz „Nie rozwodząc się nadmiernie, to właśnie sprawia, że inaczej patrzy dziś Kreml na Polskę. Dotąd z wielu względów opłacało się Moskwie mieć z nami stosunki zaognione, więc je zaogniała przy każdej okazji. Obecnie więcej dają jej stosunki z Warszawą przyjazne. Pojednanie polsko-rosyjskie na wzór pojednania polsko-niemieckiego otwiera bowiem możliwość rozpoczęcia nad Wisłą równorzędnej gry z Niemcami. Nie ma w tym, o czym piszę, niczego, co nie byłoby na świecie uznawane za godziwy sposób realizowania swych państwowych interesów w krajach ościennych. Dopóki Moskwa upierała się tkwić w okopach wyrytych jeszcze za czasów sowieckich, dopóty Polskę de facto oddawała całkowicie w strefę działań niemieckich, ograniczając się do oddziaływań z zewnętrz. Nie przeszkadzało jej to, dopóki głównym krótkoterminowym zadaniem było odzyskiwanie byłych sowieckich republik. Teraz jesteśmy już nie tylko pionkiem w grze, ale i planszą. ( źródło )
 
Krasnodębski „Wszyscy wiemy, że prezydent Kaczyński sprzeciwiał się rosyjskiej dominacji w Europie Wschodniej i był liderem, wokół którego skupiali się przywódcy państw niepokornych. W Tbilisi rzucił bezpośrednie wyzwanie imperium, które – jak pokazuje ludobójcza wojna w Czeczenii, wojna w Gruzji, działania na Ukrainie – nie jest bynajmniej imperium łagodnym”…” Niestety, w ostatnim czasie mnożyły się sygnały świadczące o tym, że Rosja zaczęła grać polską polityką wewnętrzną..”…” Całe zachowanie pokazuje słabość obozu rządzącego, to, że nie jest on zdolny w stosunkach z silnymi państwami do minimum asertywności, do polityki innej niż polityka skwapliwego przytakiwania i czekania na nagrody. W rezultacie premier Donald Tusk stał się zakładnikiem Putina.”…” Potrafimy spojrzeć na kraje sąsiadujące z nami na wschodzie jako pole krzyżujących się interesów, walki o wpływy i próby grania polityką przez zewnętrzne podmioty. Irracjonalnie z góry wykluczamy jednak tego typu myślenie w stosunku do samej Polski”…” Od dawna wiemy, że nie tylko wschodni sąsiedzi starają się wpływać na polską politykę. Donald Tusk obsypywany był w Niemczech pochwałami za spotkanie z Putinem 7 kwietnia, 13 maja odbierze w Akwizgranie prestiżową nagrodę”…” Coraz silniejsza ingerencja w naszą politykę nie byłaby możliwa bez procesu rozkładu polityki polskiej, nazwanego eufemistycznie postpolityką. Miała ona oznaczać rezygnację z głębszych reform i ograniczenie się do administrowania, podejmowania tylko takich działań, które przynosiły sondażowe poparcie.”( źródło )
 
Staniszkis „Staniszkis w cafe Rzeczpospolitej w rozmowie z Subotić mówiła o różnicach w  programach Jarosława Kaczyńskiego i Bronisława Komorowskiego i różnicach w programach obu obozów politycznych . Pisowskiego i Platformy.  Staniszkis  mówiła o tym czym pisałem i co omawiałem wcześniej . Tusk stawia w swojej polityce na pozycje wasala Polski w stosunku do Niemiec ,a Kaczyński chce zbudować silny blok środkowoeuropejski. Staniszkis wymieniła Orbana, Klausa , i co bardzo ważne Janukowcza . Staniszkis powiedziała ,że Kaczyński chce zbudować to od czego odżegnywał się Sikorski,  model Polski Jagiellońskiej . Według Staniszkis Kaczyński chce stworzyć regionalny blok budujący konkurencyjność regionalną. Staniszkis przypomniała słowa Kaczyńskiego ,z naszym sojusznikiem w Unii Europejskiej jest Komisja Europejską. Staniszkis  uważa ,ż Kaczyński uzyskał  sukces w stosunkach z Rosją. Za to jej opis działań Platformy jest humorystyczny . Stosunki  Tuska i Komorowskiego z Putinem i Medwidiewem przyrównała do breżniewowskich. Jakieś pocałunki , niestosowne obściskiwania się . Staniszkis chce jak najszybszej debaty Komorowski Kaczyński, gdyż uważa ,że wygrana Kaczyńskiego jest pewna (źródło )
 
Ziemkiewicz „W największym skrócie − takich samych, jakich używają Niemcy. Przecież niemiecki podatnik łoży co roku ogromne sumy na działalność lobbystyczną swego kraju nad Wisła. Prawie wszystkie nadwiślańskie think-tanki utrzymują się z niemieckich grantów. Elity akademickie, czy raczej ta ich część, która zasługuje na nagrodę za dobre zachowanie, żyją z zaproszeń na niemieckie uniwersytety, pisarze z tłumaczeń i stypendiów fundowanych przez rozmaite niemieckie instytucje państwowe i samorządowe, podobnie atrakcyjne oferty dotyczą innych liderów opinii. Powszechność tego zjawiska sprawiła, że Polacy właściwie go już nie zauważają − nie budzi zdziwienia ani tym bardziej sprzeciwu, jeśli w funkcji niezależnych ekspertów objaśniających nam, co powinniśmy robić dla dobra wspólnej Europy występują pracownicy niezależnych instytucji finansowanych w całości z budżetu państwa ościennego. ( źródło )
 
Prasa niemiecka „Jak ocenia komentator "Sueddeutsche Zeitung", Polska skłania się ku temu, by utwierdzić się teraz w swej "historii cierpienia". "Dlatego katastrofa samolotu z Katynia niesie ze sobą zagrożenie przeistoczenia się w mit narodowej historiografii. Nakłada się tu na siebie zbyt dużo symboliki i tragizmu" - pisze "Sueddeutsche Zeitung" i apeluje: "Tak nie może się stać"…”Według dziennika, tragedii nie wolno nadawać cech mistycznych."Jeśli jest jakaś nadzieja w całym tym cierpieniu, to taka: może uda się teraz to, co nie udawało się od początku III Rzeczpospolitej, wskutek sporów ideologicznych i partyjnych - pojednanie narodu z jego przeszłością, porozumienie społeczeństwa co do postrzegania historii, odpolitycznienie historii" - ocenia dziennik. Dodaje, że polityka historyczna Lecha Kaczyńskiego dzieliła i czerpała siłę z mitów przeszłości.”…” "Tragedia musi być zatem przestrogą, by Polska uwolniła się z kajdan własnej historii. Prezydent Kaczyński był niewrażliwy na delikatne sygnały pojednania, które wysłał rosyjski premier Władimir Putin jeszcze przed kilkoma dniami nad grobami (w Katyniu). Zamiast tego Kaczyński chciał prowadzić politykę koncentrującą się na ofiarach, gdy ze swoją delegacją wsiadał do samolot”…” Także "Die Welt" ocenia, że w bólu i żałobie jest też pewna nadzieja. "Zachowanie polskiego premiera i przywódców w Moskwie po katastrofie pokazuje w sposób imponujący, że obie strony dokładają starań, by nie obudziły się stare demony" - pisze "Welt". Dodaje, że także dla Europejczyków, żyjących w oddali, ten element nadziei ma też ważne znaczenie na przyszłość.” ( źródło )
 
Ziemkiewicz Satelita Niemiec czy Rosji?  Gdzie szukać odpowiedzi na tę sytuację? Na czym polegać by mogła polska „polityka realna”? Łatwiej powiedzieć, na czym polegać nie powinna. Na pewno nie na postawie, którą duchowy patron obecnej władzy Władysław Bartoszewski ujął w porównaniu Polski do „brzydkiej panny bez posagu”, która powinna się cieszyć, że ktoś w ogóle na nią skinął palcem. Polityka realna to co innego niż uległość. Do tej ostatniej nie trzeba żadnego intelektualnego wysiłku.Być może jednak trzeba dziś wyraźnie powiedzieć, że zachowanie suwerenności wyszło z naszego realnego zasięgu. W takim razie trzeba sobie zadać pytanie o mniejsze i większe zło. Największym byłoby bez wątpienia rozdzielenie w Polsce stref wpływów pomiędzy Rosję i Niemcy, jak wielokrotnie w przeszłości. Jeśli już musimy znaleźć się w całości w jednej ze stref, należy więc zadać sobie pytanie: Rosja czy Niemcy? Wystarczy porównać Wielkopolskę z Białostockiem, żeby uznać odpowiedź za oczywistą. Tym bardziej że współczesne Niemcy nie kwestionują polskiej odrębności i prawa do państwowości – co w wypadku Rosji nie jest oczywiste.Jestem skłonny zgodzić się z Sikorskim, że ważna dziś jest dla nas cywilizacyjna modernizacja, a nie mesjanistyczne wizje narodu niosącego wolność ludom Wschodu. Ale pojęcie „modernizacja” wymaga ukonkretnienia. Jaka jest cena, za którą warto zapłacić ograniczenie ambicji i wejście w rolę państwa satelickiego Niemiec? Jaki stopień samodzielności jesteśmy w stanie wywalczyć?Gdybym ja musiał ten dylemat rozstrzygać, powiedziałbym, że sprawą podstawową dla podniesienia naszego statusu w przyszłości jest rozwój infrastruktury gospodarczej, w tym zwłaszcza energetyki jądrowej. ( źródło )
 
Michalkiewicz 
„Po ratyfikacji traktatu Lizbońskiego „Warto posłuchać  Michalkiwicza w jego sfilmowanym , trwającym ponad dwie i pół godziny wykładzie n temat Unii Europejskiej.
Michalkiewicz skoncentrował się na kilku punktach .Na fatycznej strukturze władzy w Polsce , postępującemu przekształcaniu jej w gospodarkę peryferyjna Niemiec o strukturze półprzemysłowo rzemieślniczej. Na realizacji przez Niemcy koncepcji gospodarki wielkiego obszaru, która to koncepcja powstała w 1915 roku zakładała ze gospodarka Niemiec potrzebuje sprzyjającego niekonkurencyjnego otoczenia, poturzebuje obszaru na którym funkcjonowałaby kraje pozostające pod polityczna i gospodarcza kontrola Niemiec . Michalkiwicz uważa że  Niemcy właśnie realizują ten scenariusz . Nawiązał do rozbicia Jugosławii , o które również oskarża Niemcy . które według niego zachęciły Słowenię i Chorwacje do ogłoszenia niepodległości.  Poruszył tez szereg innych wątków ,  w tym wymuszonej ekonomiczni emigracji .Ale najlepiej jest posłuchać  całość samemu . Po raz drugi podaje link do wykładu Michalkiewicza . ( źródło)  
 
Putin „List Putina do Polakow”  jest faktycznie skierowany do Niemcow. Wszyscy w zacietrzewieniu zajmuja sie komentowaniem trzeciorzędnych elementow listu . Polacy sa dla Rosji i Putina  jedynie  tlem dla dalekosiężnej oferty Putina , która sklada on Niemcom a która jest zawarta w tym liscie . Data zlozenia oferty jest stosowna . Rocznica wybuchu wojny w  ktorej początkowej fazie sojusznicze Niemcy i Rosja praktycznie podzielily miedzy siebie Europe. W drugiej fazie w trakcie „ bratobójczych „  zmagan Rosji z Niemcami żadne z nich nie osiagnelo strategicznych korzyści. Rosja zamiast z Niemcami  , z którymi zawsze można było dojsc do porozumienia  zostala zmuszona do prowadzenia konfrontacji z Amerykanami, które przejely kontrole nad Niemcami i reszta Europy Zachodniej. Putin musi sobie zadawac pytanie, Czy gdyby To Niemcy a nie Amerykanie w trakcie zimnej wojny były hegemonem w Europie Zachodniej, to czy dopuściłyby one do rozpadu Zwiazku Radzieckiego. Czy nie wystarczyloby Niemcom jedynie oddac w „zarzadzanie” Europy Srodkowej.
Jak brzmi oferta  Putina „. Powojenne pojednanie historyczne Francji i Niemiec utorowało drogę do powstania Unii Europejskiej. Z kolei mądrość i wspaniałomyślność narodów rosyjskiego i niemieckiego oraz przezorność działaczy państwowych obu krajów pozwoliły uczynić zdecydowany krok w kierunku budowy Wielkiej Europy. Partnerstwo Rosji i Niemiec stało się przykładem wychodzenia sobie naprzeciw, patrzenia w przyszłość przy zachowaniu troskliwego stosunku do pamięci o przeszłości. I dzisiaj rosyjsko-niemiecka współpraca odgrywa wielce ważną, pozytywną rolę w polityce międzynarodowej i europejskiej.  „( źródło )
 
Rokita Rokita w rozmowie z Janke ktorej przedmiotem była sytuacj geostrategiczna Polski odniosl się do sobotniego artykulu Ziemkiewicza  , a zapewne zwlaszca fragmentu  „ Jestem skłonny zgodzić się z Sikorskim, że ważna dziś jest dla nas cywilizacyjna modernizacja, a nie mesjanistyczne wizje narodu niosącego wolność ludom Wschodu. Ale pojęcie „modernizacja” wymaga ukonkretnienia. Jaka jest cena, za którą warto zapłacić ograniczenie ambicji i wejście w rolę państwa satelickiego Niemiec? Jaki stopień samodzielności jesteśmy w stanie wywalczyć? „ zrodlo wypowiedzi  Ziemkiewicza tutaj 
Tutaj warto zwrocic uwage ze zrodlo konkluzji  Ziemkiewicza to nie kto inny jak Sikorski o którego  waznym artykule w którym  przedstawil tezy programowe polskiej polityki zagranicznej pisalem . Mój tekst „Sikorski proponuje polityke lenna wobec Niemiec” tutaj , a cale artykul Sikorskiego tutaj  Tekst Sikorskiego jest kontynuacja mowy sluzebne w stosunku do Niemiec jaka wyglosil Tusk na Westerplatte Wiecej o tym przemowieniu  tutaj . Ale wracajac do tez Rokity dotyczących  polskiej sytuacji geopolitycznej.
Rokita krytkujac  Ziemkiewicza i nazywajac to co napisal abnegacja i apostazja pośrednio skrytykowal lenny zwrot proniemiecki jaki dokonuje kierownictwo Platformy z Tuskiem i Sikorskim na czele. ( źródło )
 
 
To tylko kilka fragmentów, które mogą się przydać „ kondominowej koalicji „PSL, SLD i Platformy
 
Marek Mojsiewicz
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki .Szybki dostęp do ponad 500 moich tekstów tutaj
 
Linki do wypowiedzi Jana Rokity dotyczące Tuska, Kaczyńskiego , Unii, islamu  Sikorskiego jednomandatowych okręgów  wyborczych, modernizacji , systemie prezydenckim, manipulacjach niemieckich przy TraktacieLizbońskim   tutaj
 
Doktryna Mojsiewicza” to doktryna  opierająca się na trzech strategicznych kierunkach które powinny wyznaczać politykę Polski Odbudowa I Rzeczpospolitej w ramach Unii Europejskiej , budowę sojuszu ,którego celem byłoby okrążenie i osłabienie Rosji oraz budowę Zjednoczonego ,  Federalnego Państwa Europejskiego          
 
Linki do wypowiedzi Michalkiewicza,Juszczenko,Tuska ,Sikorskiego ,Putina , Rokity,Brzezinskiego, Krasnodebskiego, Dudka, Staniszkis, Kaczynskiego
  

|<a Marek Mojsiewicz lubi Marek Mojsiewicz Utwórz swój znacznik „Lubię to” Reklama w internecie

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka